Celostátní konference ENERSOL 2014

Praha vítězJubilejní desátá celostátní konference vzdělávacího programu ENERSOL 2014 se konala v Praze ve dnech 13. – 14. března 2014 pod záštitou hlavního města Prahy, jmenovitě jeho radní Mgr. Ludmily Štvánové. Součástí konference byla i tradiční národní soutěž krajských týmů ve vzdělávacích projektech žáků vyšších odborných a středních škol na témata snižování energetické náročnosti a úspor energií, obnovitelných zdrojů energií a snižování emisí v dopravě. Jak je již tradicí, o příjemnou a přátelskou atmosféru celé konference se starali hostitelé ze Střední školy – Centra odborné přípravy technickohospodářského, Praha 9, Poděbradská 1/179 i zaměstnanci a žáci SOU gastronomie a hotelnictví v Praze 9 – Černý Most, kde byli účastníci ubytováni a také velmi dobře stravováni. V novém konferenčním sále SOU GH se sešlo téměř 180 účastníků z 11 krajů ČR, kteří absolvovali nejen slavnostní uvítací ceremoniál, ale především přehlídku žákovských soutěžních projektů, které získaly nejlepší ocenění v krajských etapách projektu ENERSOL 2014. Soutěž byla poměrně rozsáhlá, protože se stejně jako loni soutěžilo ve třech samostatných kategoriích :

- ENERSOL a praxe

- ENERSOL a inovace

- ENERSOL a popularizace

a své soutěžní projekty prezentovalo celkem 38 žáků vyšších odborných a středních škol. A tak jsme měli možnost slyšet řadu vystoupení s originálními nápady a zpracováním tématu, která vyjadřovala osobní postoje, nápady a myšlenky prezentujících i jejich přínosy k úsporám energií a snižování emisí. Na pořadu byla ale také vystoupení průměrná a i taková, která nesplnila základní vymezení témat pro zpracování projektu v dané kategorii. Emoce letos nevzbuzovalo rozhodování odborné poroty, která byla odborně na výši a především uměla prezentující nejen spravedlivě ohodnotit, ale také povzbudit a ocenit jejich přístup k přednášenému tématu a snahu o co nejlepší prezentaci své práce. Na celostátní konferenci ENERSOL 2014 reprezentovali kraje žáci, kteří v regionálním finále obsadili 1. až 4. místo v kategorii ENERSOL a praxe, 1. a 2. místo v kategorii ENERSOL a inovace resp. zvítězili v kategorii ENERSOL a propagace. Hlavní město Prahu reprezentovali dva žáci ze SŠ-COPTH, Praha 9, Poděbradská 1/179, dva žáci z VOŠ a SPŠ dopravní, Praha 1, Masná 18 a po jednom z VOŠZ a SZŠ, Praha 4, ul. 5. května 51, ze SPŠ dopravní,a.s., Plzeňská 298/217a, Praha 5 a z VOŠS a SPŠ stavební, Praha 1, Dušní 17. A podali vynikající výkon, když ve svých kategoriích patřili mezi nejlepší, a to:

ENERSOL a praxe - Tomáš Morávek - Využití CNG ve firmě Samohýl     2. místo

ENERSOL a inovace - Petr Beneš - Projekt Solar Impulse     3. místo

ENERSOL a popularizace - Martin Pavlíček - WEB ENERSOLU – RVC Praha     1. místo

Odborný test - Vojtěch Stanislav a Petr Hrdina     1. místo

Tyto vynikající individuální výsledky pak v součtu znamenaly pro Hlavní město Prahu 1. místo v soutěži družstev, když na 2. místě se umístil kraj Vysočina a třetí byli soutěžící ze Středočeského kraje. Součástí konference byl i bohatý doprovodný program, na kterém se podílelo několik pražských středních škol. A tak se soutěžící a jejich pedagogický doprovod mohli projet centrem Prahy historickou tramvají, absolvovat prohlídku Muzea Karlova mostu s následnou projížďku lodí po Vltavě, prohlédnout si stadion fotbalové SPARTY Praha na Letné nebo se zúčastnit koncertu vážné hudby. Večer pak vyvrcholil úžasnou kadeřnickou show, tanečním vystoupením účastníků soutěže v kategorii popularizace, ukázkou žonglování s jo-jo a společensko-sportovním setkáním zúčastněných žáků. Vyvrcholením letošního jubilejního 10. ročníku ENERSOL 2014 bude mezinárodní konference ENERSOL 2014, která se bude konat ve dnech 10. – 11. dubna 2014 v Otrokovicích. Zde budou soutěžit autoři nejlepších projektů z České republiky, Rakouska, Polska, Německa, Slovinska a Slovenska. Z Prahy mezi nimi bude i žák Tomáš Morávek, který získal nejvíce bodů z týmu Prahy na celostátní konferenci ENERSOL 2014.